انتخاب نوع درست کرم ‌پودر مهم است:برای داشتن ظاهری طبیعی و زیبا، آرایش ابروها، چشم‌ها، گونه و لب باید روی یک زیرساز مهم انجام شوند. این زیرساز همان کرم پودر شماست که اگر آن را درست انتخاب نکنید، آرایشتان در مجموع دلچسب نخواهد بود.

تصور کنید مدتی را پشت میز‌ آرایش‌تان صرف‌ کرده‌اید ولی بعد از اتمام کار با نگاهی کلی به آینه متوجه می‌شوید که از نتیجه کارتان راضی نیستید. ممکن است صورتتان به یکی از حالت‌های زیر درآمده باشد:

  • آن‌قدر سفید شده که شبیه روح به نظر می‌رسید
  • رنگ پوست صورت و گردنتان کاملا متفاوت است؛
  • صورتتان از آنچه هست تیره‌تر نشان می‌دهد.
  • در هر یک از موارد فوق، فقط یک دلیل وجود دارد: اینکه کرم‌پودرتان را درست انتخاب نکرده‌ اید.

هنگام انتخاب کرم پودر براساس پوست باید این کار را با توجه به دو عامل مهم انجام دهید:

۱. انتخاب کرم پودر با توجه به رنگ پوست؛

۲. انتخاب کرم پودر با توجه به نوع پوست؛

۱. انتخاب کرم پودر با توجه به رنگ پوست

انتخاب کرم پودر براساس پوست - رنگ پوستتان را بشناسید


شاید کرم‌پودر تنها محصول آرایشی‌ای باشد که هر چه کمتر به چشم بیاید و قابل‌تشخیص نباشد بهتر است. بنابراین در انتخاب کرم‌پودر، همه‌چیز در امتحان‌کردن انواع رنگ‌ها و برندهای مختلف خلاصه نمی‌شود. قبل از هر چیز باید بتوانید رنگ و نوع پوست خودتان را درست بشناسید تا بدانید دقیقا چه رنگی را باید انتخاب کنید.

ابتدا رنگ پوستتان را تشخیص دهید:

رنگ پوست که در نور طبیعی دیده می‌شود، ترکیبی از رنگ سطحی پوست و رنگ زمینه آن است. رنگ سطحی پوست (از بور تا تیره در نژادهای مختلف) در معرض آفتاب یا بر اثر آکنه و سایر عوامل تأثیرگذار بر پوست، ممکن است دستخوش تغییراتی شود؛ اما رنگ زمینه پوست ثابت است و معیار خوبی برای انتخاب کرم‌پودر به شمار می‌رود.

رنگ زمینه پوست، رنگ لایه زیرین پوست است و در سه دسته کلی گرم، سرد و خنثی در افراد مختلف طبقه‌بندی می‌شود. البته ترکیب رنگ سطح و زمینه پوست، بی‌نهایت رنگ در افراد مختلف به وجود می‌آورد که کار پیدا کردن دقیق کرم‌پودر هم‌رنگ پوست را دشوار می‌کند.

بااین‌حال افراد با هر رنگ زمینه‌ایِ پوست، ویژگی‌های ظاهری خاصی دارند که با کمی توجه می‌توان آنها را تشخیص داد. با استفاده از این ویژگی‌ها می‌توانید رنگ زمینه پوستتان را تعیین کنید:

انتخاب کرم پودر براساس پوست - رنگ زمینه سرد، گرم و خنثی

افرادی که رنگ زمینه پوستشان سرد است:

رنگ موی‌های این افراد به‌طور طبیعی مشکی، قهوه‌ای یا بلوند است و چشم‌هایی آبی، سبز یا خاکستری دارند. معمولا پوست‌شان به‌راحتی در آفتاب صورتی می‌شود و سریع آفتاب‌سوخته می‌شوند. در نور طبیعی رنگ رگ‌های زیرپوست در ناحیه داخلی مچ دست (محل گرفتن نبض) آبی یا بنفش دیده می‌شود. اگر این افراد یک کاغذ سفید کنار صورت‌شان نگه‌ دارند یا شال سفید بپوشند، رنگ پوست‌شان صورتی دیده می‌شود.

افرادی که رنگ زمینه پوستشان گرم است:

رنگ طبیعی موها در این گروه معمولا قهوه‌ای، فندقی یا کهربایی (زرد مایل به قهوه‌ای) و رنگ چشم‌ها معمولا مشکی، خرمایی یا طلایی مایل به قرمز است. پوست این افراد در معرض نور خورشید برنزه یا تیره می‌شود و رگ‌های نا‌حیه‌ مچ دست به رنگ سبز دیده می‌شود. رنگ پوست این افراد در تقابل با رنگ سفید، زرد دیده می‌شود.

افرادی که رنگ زمینه پوستشان خنثی است:

ویژگی‌های ظاهری مثل رنگ مو و چشم در این افراد معمولا ترکیبی از دو گروه گرم و سرد است. رنگ رگ‌های مچ دست در این افراد آبی و سبز است.

بعد از تشخیص رنگ پوست کرم‌پودر مناسب را انتخاب کنید:

انتخاب کرم پودر براساس پوست - انواع کرم پودر با توجه به ته رنگ پوست

حالا که با معیارهای طبقه‌بندی رنگ پوست آشنا شدید، بیایید ببینیم که هر رنگ پوست با کدام کرم پودر هم‌خوانی دارد.

  • برای پوست‌های با رنگ زمینه سرد: بهتر  است کرم‌پودری با پایه رنگی قرمز، رُز یا آبی با سایه‌رنگ کاکائویی، رُز و      قهوه‌ای خرمایی انتخاب کنید.
  • برای پوست‌های با رنگ زمینه گرم: کرم‌پودر   بر پایه رنگی زرد یا طلایی با سایه‌رنگ کاراملی، طلایی، برنزه، شاه‌بلوطی و      بژ مناسب است.

برای پوست‌های با رنگ زمینه خنثی: معمولا هر پایه رنگی با سایه‌رنگ زرد نخودی، رنگ‌های نود (شامل کرم‌قهوه‌ای، بژ، کالباسی و نظایر آنها)، عاجی یا قهوه‌ای بادامی برای این پوست مناسب است

۲. انتخاب کرم پودر با توجه به نوع پوست؛

پیش از انتخاب یک کرم پودر مناسب برای پوستتان، بهتر است بدانید که نوع پوست شما چیست.
شناخت نوع پوست به شما کمک می کند که نیاز های پوست خود را بشناسید و از عواملی که برای پوست شما مناسب نیست دوری کنید.
بنابراین به شما کمک می کند فرمولاسیون مناسبی از کرم پودر مناسب، انتخاب کنید. با انواع پوست صورت آشنا می شویم:

کرم پودر مناسب پوست چرب:

اگر پوست چربی دارید باید از کرم پودرهای مایع یا پنکیک کرم پودری استفاده کنید که فاقد چربی هستند.
کرم پودر های اویل فری مناسب پوست های چرب طراحی شده اند مانع براق شدن و چرب شدن بیش از حد پوست شما می شوند.
ویژگی کرم پودرهای مناسب پوست چرب این است که دارای دانه های پودری هستند، که این دانه ها به جذب روغن و چربی بیش از حد پوست کمک می کنند در نتیجه مانع چرب شدن پوست شما می شوند.
کرم پودرهایی که دارای مواد معدنی هستند هم گزینه مناسبی برای پوست چرب می باشند.
این کرم پودرها دارای موادی هستند که مانع براق شدن پوست می شوند و در انتها پوست مات و زیبا را به شما تحویل می دهند.
بنابراین از کرم پودرهای (Oil free) استفاده کنید چرا که چربی بیش از حد پوست شما را می گیرد.

کرم پودر مناسب پوست خشک:

اگر پوست خشکی دارید بهترین کرم پودر مناسب شما، کرم پودر های استیک و مایع هستند که کار آبرسانی به پوست را هم انجام می دهند. این کرم پودرها قدرت پوشانندگی بالایی دارند و با آبرسانی به پوست، مانع خشکی بیش از حد آن می شوند.
بنابراین کرم پودر مناسب پوست خشک، کرم پودرهای مایع و استیکی هستند که بافت کرمی دارند و خوب است که آن ها را برای خود خریداری کنید.

کرم پودر مناسب پوست مختلط:

کسانی که پوست مختلط دارند، یعنی قسمتی از صورت آن ها چرب است و قسمت دیگر خشک می باشد.
متاسفانه کار برای این گونه افراد کمی دشوار است و باید از هر دو کرم پودر استفاده کنند.
یعنی در قسمت خشک پوست خود از کرم پودر مناسب پوست خشک، و در قسمت چرب پوست خود از کرم پودر مناسب پوست چرب، استفاده کنند.
اما دقت داشته باشید که از کرم پودرهایی که حاوی مقادیر زیادی چربی هستند استفاده نکنید.
همینطور از کرم پودرهایی که دارای مقادیری از کره کاکائو، روغن های گیاهی، اسیدهای چرب، پارافین، وازلین و شی باتره هستند هم استفاده نکنید.

کرم پودر مناسب پوست حساس:

اگر پوست حساس دارید باید هنگام خرید کرم پودر خیلی دقت کنید. هنگام خرید کرم پودر های مناسب برای پوست های حساس و مستعد آکنه، باید دقت کنید که در ترکیبات کرم پودر آن ها موادی مانند اسانس، رایحه، الکل و عطر نباشد.
این ترکیبات باعث می شوند پوست شما تحریک شود. به علاوه از کرم پودرهای فاقد پارافین استفاده کنید.
همچنین اگر کرم پودری حاوی روغن های نفتی (وازلین-گلیسیرین-پودر تالک) هم دیدید هرگز از آن ها خریداری نکنید چرا که مناسب پوست حساس شما نیستند.